SILVER & METAL / Silver / Jug 15086637
nr 1508 6637
JUG
Syliva Stave, nickel silver, CG. Hallberg, 1930s, height: 16 cm, buckla på fotring, mindre slitage i rottinghandtag.
Sylvia Stave, CG. Hallberg, nysilver, 1930-tal, Höjd: 16 cm
Condition: buckla på fotring, mindre slitage i rottinghandtag
1500
SEK 2000
Monday December 12 2022
at 19:07:25
1.200 kr
1.200 kr
1.200 kr (Robot)
1.900 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.